Hazırlık Programı

Hazırlık programı Türkiye’de de bilindiği üzere ilgili üniversitelerin yabancı dil eğitimi veren başlangıç bölümüdür. Temel öğretim yılından sayılmaz başarılı olan devam eder, başarılı olamayanların okulla ilişkileri kesilir. Belarus’ta da ayni yönetmelikler geçerlidir. Belarus‘ta üniversite eğitimi almak, master yapmak için en önemli gereksinimlerden birisi yeterli derecede rusça bilmektir. Şayet biliniyor ise üniversitelerin yeterlilik sınavına girmek başarılı olmak yeterlidir. Aksi halde hazırlık okumak şarttır. Belarus üniversitelerinde hazırlık programı bir akademik öğretim yılını kapsar. Belarus üniversitelerinde akademik öğretim yılı eylül ayının ilk pazartesi günü başlar on ay devam eder. İlk yarıyıl alfabaden rusça eğitimi ile başlar, ikinci yarıyıl rusça eğitimine devam edilir rusça eğitimin yanı sıra ve yardımcı temel bilgilerden oluşan  rusça derslerle devam edilmektedir. Hazırlık sınıfında haftada 30 akademik ders saati rusça eğitimi verilmektedir. Belarus’ta hazırlık programlarında rusça eğitim son yıllarda son derece popular olmuştur.

Üniversite eğitimi almanın dışında da rusça öğrenmek için en mükemmel seçenektir. Hazırlık programı sonunda başarılı olan öğrencilrimiz bölüm okumaya hak kazanırlar. Hazırlık programı sonunda alacakları sertiifika ile Belarus’ta vede Rusya da istedikleri üniversitede istedikleri bölümde eğitim alma hakkını kazanırlar. Belarus’ta rusça eğtim almak ülkemizde son yıllarda bir hayli popular olmuştur. Buna etken Rusya’nın fiyatlarının tavan düzeylere çıkması, geçtiğimiz yıl başlayan Ukraynadaki  savaş, kriz ortamı tercihleri Belarus’a yöneltmektedir. Belarus’ta rusça dil eğitimi, hazırlık sınıfları son derece eğlenceli ve keyiflidir. Eğitim programları çevre gezileri, müze gezileri, Belarus kültürü tanıtımı, konferanslar ve kampüslerin içindeki etkinliklerle son derece keyifli hale gelmektedir. En önemlisi birebir yaşayarak, insanlarla içiçe rusçanın mantığını anlayarak, hergün pratik yaparak kısaca yaşarak rusça öğrenmektir.

minsk devlet dil universitesi hazırlık programı

Hazırlık Programı Üniversitelerimiz;

Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi

Belarus Devlet Tıp Üniversitesi

Belarus Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi

Minsk Devlet Dil Üniversitesi

Belarus Devlet Teknik Üniversitesi

Belarus Devlet Üniversitesi

İşlemlerin ve evrakların yetişmesi açısından eğitim başlangıç tarihinden en geç 45 gün önce başvuruların yapılması önemlidir.