Belarus Hastaneler ve Sağlık

Belarus Cumhuriyeti Devleti kanunları gereğince, Belarus’a giriş yapan ve geçici ikamet eden yabancı uyruklu ve uyruksuz vatandaşlar için zorunlu sağlık sigortası gerekmektedir. Belarus’a eğitim için gelen her  öğrenci, zorunlu sağlık sigortası prosedürüne uymak zorundadır. Sağlık sigortası, belirtilen eğitim süresinin tarih aralığının tamamını kapsamalıdır.
Bu zorunlu sağlık sigortası kapsamında öğrenci, herhangi bir kaza veya acil durumda devletin tüm sağlık kuruluşlarından ücretsiz sağlık hizmeti alabilmektedir. Belarus’da başınıza gelebilecek olası bir kaza, yaralanma vs. gibi durumların ya da geçirilen veya oluşan rahatsızlıkların yapılması gereken tedavisi ve operasyonları sigorta tarafından karşılanır. Daha önceden olan kronik rahatsızlıklarınızın operasyonları, sigorta tarafından karşılanmaz. Bu tür rahatsızlık durumlarında sadece gerekli muayene ve tetkikler ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda Belarus’da üniversite eğitimi alan veya almak isteyen her öğrenci, her yıl okula kayıt yaptırmadan önce zorunlu sağlık kontrolünden geçirilmektedir. Öğrenciler, bu kontroller dahilinde; kan tahlili, akciğer röntgeni ve diğer temel poliklinik muayenelerini kapsayan detaylı bir sağlık taramasından geçirilmektedir. Sağlık kontrolleri sonucunda sağlık raporu alabilen öğrenciler, okula kayıt yaptırırlar. Bu kontrollerde herhangi bir rahatsızlığı saptanan öğrenci, öğrenci polikliniklerinde ücretsiz tedavi olabilmektedir. İlaçlar, öğrencinin sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Fakat ilaç ücretleri Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Öğrenciler, grip, soğuk algınlığı gibi çoğunlukla mevsimsel yaşanan rahatsızlıklarda öğrenci polikliniklerinde ücretsiz muayene olabilirler. Belarus’da ilaçlar, eczanelerde satılmaktadır. Kış mevsimi soğuk ve karlı geçtiğinden, kış hastalıkları da sıklıkla
görülmektedir. Belarus’lular herhangi basit bir mevsimsel rahatsızlık durumunda ilaç tedavisinin yanı sıra, alternatif tıbbı içeren tedavi yöntemlerini de yaygın olarak kullanmaktadır. Belarus’da diş tedavilerinin ücretleri, Türkiye’ye göre çok daha ucuzdur. Tüm vatandaşlar tedavi ücretine tabiidir. Belarus Devleti, sigortanız kapsamında yerinde ve özel olarak müdahale edilmesi gereken rahatsızlık durumlarında sağlık ekiplerini hizmetinize sunmaktadır. Hastalar gerekli durumlarda hastanelere getirilerek tedavi altına alınmaktadır.
Belarus Geneli Hastane Sistemi
Tıbbi kurumların çoğu devletin olup, az sayıda özel hastane mevcuttur. Minsk’in her mahallesi için ayrı bir poliklinik ve branşlara göre ayrılan hastaneler vardır. Polikliniklerde ilk muayene yapılır ve hastalar gerekli görüldüğü takdirde hastanelere sevk edilirler. Polikliniklerde sadece polikliniğin bulunduğu mahallede kayıtlı olan ve ikamet eden vatandaşlar muayene olabilir. Yabancılar  kural olarak bu poliklinikler tarafından kabul edilmezler. Yabancıların tedavi olacağı ayrı poliklinikler vardır. Bu polikliniklerde muayene ücretlidir. Devlete ait tıbbi kurumların düzeyinin düşüklüğü nedeniyle, özellikle muayene olmak için yeni açılan özel hastanelere gitmek zorunda kalınmaktadır. Buralarda muayene ücretleri ülkemizdeki fiyatlar civarındadır.