Belarus Ulaşım

Belarus Cumhuriyeti Avrupa’nın ortasında yer almaktadır. Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ile sınır komşusudur. Belarus’a hava, demir ve kara yollarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

turkish-airlines

Hava yolları

Misafirlerin çoğu hava yolunu kullanarak Belarus’a gelmektedir. Her eyalette uluslararası uçuşları kabul edilecek özelliklere sahip hava limanları mevcuttur.

Ülkenin en büyük hava limanı ‘’Minsk – 2’’ Ulusal Hava Limanıdır, başkentten 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra şehre otobüs ile (her saat başı seferler mevcuttur), taksi (fiyatı yaklaşık olarak 30 euro), ya da araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca başkentin sınırlarının içerisinde düzenli olarak Moskova seferleri ve charter uçuşları gerçekleşen bir tane daha hava limanı hizmet vermektedir.

Minsk şehrine havayolları şirketlerinin çoğu uçuş gerçekleştirmekte olup, uçuşdüzenleyen  firmalar:

Lufthansa (Almanya)
Austrian Airlines (Avusturya)
Lot (Polonya)
El Al (İsrail)
Etihad Airways (Birleşik Arap Emirlikleri)
Turkmenistan Airlines (Türkmenistan Cumhuriyeti)
Aerosvit Airlines (Ukrayna)
Aeroflot (Rusya)
S7 Airlines (Rusya)
UTair (Rusya)
Czech Airlines (Çek Cumhuriyeti)
AirBaltic (Letonya)
Turkish airlines (Türkiye) ve diğerleri.

Belavia ulusal havayolları şirketi modern uçak filosuna sahiptir. Bütün uçaklar uluslararası teknik güvenlik ve ses standartlara uygundur. Uçak filosunda Boeing 737-500, Boeing 737-300, CRJ-100/200 LR, Ту-154М, Embraer 175 gibi uçaklar yer almaktadır.

Belarus’u ziyaret edenlerin çoğu havayolunu tercih eder. Uluslararası uçuşlarını karşılayabilen havaalanı her bölgede mevcuttur. Belavia ve Türk Hava Yolları tarafından düzenli yapılan İstanbul ile Minsk arasında direk uçuşlar bulunmaktadır.

THY’nın İstanbul’dan Minsk’e haftada dört gün (Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi) uçuşları var ve fiyatları 1.000TL civarında. Beyaz Rusya Havayolu Belavia İstanbul’dan Minsk’e haftada üç gün (Salı, Cuma, Pazar) uçuş yapıyor ve fiyatları 400 dolar civarında. İstanbul-Minsk uçuş süresi 2 saat 20 dakika. Yaz mevsiminde Minsk ile Antalya, İzmir, Bodrum,Dalaman arasında tarifesiz (charter) seferler yapılıyor.

Ülkenin en büyüğü olan Minsk havalimanı başkent dışında bulunmaktadır.Pasaport kontrolünden geçtikten sonra otobüs (her saat), taksi (yaklaşık 30 Euro) veya kiralık araba ile şehre ulaşılabilir.

Demir yolları

Avrupa ve BDT’ te bulunan her hangi bir büyük şehirden Belarus’a tren ile ulaşabilirsiniz. Yolcu taşıyan demir yolları ülkemizi Amsterdam, Basel, Frankfurt am Main, Berlin, Köln, Varşova, Prag, Bratislava, Budapeşte, Varna, Bükreş, Viyana gibi şehirler ile bağlamaktadır. Rusya, Ukrayna, Moldova, Litvanya ve Kazakistan gibi ülkelerinin başkent ve idare merkezleri ile demir yolu bağlantısı bulunmaktadır.

Ülke sınırlarında tren seferleri yaklaşık olarak 2100 yerleşim alanını birbirilerine bağlamaktadır.

Belarus Cumhuriyeti’nde gelişmiş altyapı ve yolculara çeşitli hizmetleri verebilme özelliğine sahip olan 21 tane büyük tren istasyonu faaliyette bulunmaktadır.

Belarus’a Giriş  ve Sonrası

Vatandaşlarımızın Belarus’a giriş yapmadan önce ülke kanunları gereği seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Havalimanında sağlık sigortası yaptırma imkanı bulunmaktadır. Aksi halde Belarus gümrük makamları ülkeye girişlerine izin vermeyeceklerdir. Belarus’ta zorunlu sağlık sigortası 1 yıl için yaklaşık 170 euro, 1 ay için yaklaşık 31 euro, kısa süreli seyahatlerde ise günlüğü yaklaşık 2 euro’ ya yapılmaktadır.

Belarus’a giriş yapan vatandaşlarımızın önce uçakta trende sınır kapılarında yada havalimanında kendilerine verilen migration cardlarını doldurmaları ve ülkeye girişlerinden itibaren beş iş günü içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunan yabancılar şubesine ikamet izni (registrasyon) için kayıt yaptırmaları gereklidir. Yabancılar şube pazar ve pazartesi günleri çalışmamaktadır. Bu nedenle pazar ve pazartesi günleri ilk 5 gün içinde sayılmaz. Otelde kalacak vatandaşlarımız için bu işlemin otel idaresi tarafından yapılması gerekmekteyse de, yapılıp yapılmadığının kontrolünü yapmakta fayda vardır. Bu konuya önem vermeyen vatandaşlarımız daha sonra ülkeden çıkışlarında büyük zorluklarla  karşılaşabilmektedir.

belarus seyahat