Belarus Para ve Banka

Belarus‘un para birimi Belarus rublesidir. Kesinlikle Rus rublesiyle karıştırılmamalıdır. Belarus’ta şehir merkezinde 24 saat dövizinizi rubleye çevirir vede rublenizi dolar euro yada Rus rublesıne dönüştürebilirsiniz. 1 Temmuz 2016 tarihinde Beyaz Rusyada para biriminden 4 sıfıratılmış 2009 yılında basılmış olan yeni para birimine geçiş yapılmıştır. İlk altı ay eski para birimi yürürlükte kalıcak daha sonra sadece sıfırsız yeni para birimi kullanılacaktır. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 0.57 Belarus rublesine tekabül etmketedir. Belarusta yeni para ile beraber metal paralarda yürürlüğe girmiştir…

Türkiye’den para transferi Western Union ile çok hızlı ama paranızdan %10 kadar kesinti olacaktır. Aynı zmanda bir gün sonra teslim alınmalı western union sistemi ile daha ucuz transfer sağlanmaktadır. Son zamanlarda yeni çıkan Türkiye’de postanelerde adı UPT olan sistem Türkiye’de sadece Alfa Bank şubeleri ve Postahane aracılığıyla yapılabilen Western Union benzeri hızlı para transferi sistemdir. Sistemin adı unistream’dir. Belarus‘ta unistream anlaşmalı bankalardan kolaylıkla işlem yapabilir para çekilebillir yada transfer yapılabilinir. Para unistream ile transfer edildiği anda hemen karşı taraftan kullanılabilinir. Ptt ile yapılan transferlerde 500 dolara kadar maksimum 29 dolar ücret ödenir. Belarus’ta MİNSK MOSKOVA BANK, ALFA BANK, DELTA BANK, TEKNO BANK VE JCP BANK aracılığıyla yapılmaktadır.

Ayrıca Türk bankalarına ait bankamatik kartlarınız ile Türkiye deki hesaplarınızda ki paranızı rahatlıkla çekebilir kullanabilirsiniz. Yani Türk hesabınıza yatırılan parayı Belarus bankalarından ruble yada döviz olarak çekebilirsiniz. Garanti Bank ve Finans Bank kesinti oranları en düşüğüdür. Tüm kredi kartları Belarus’da geçerlidir. Şayet ülkede henüz Türk bankası yoktur.

belarus bankabelarus bankamatik