Belarus Vize

Belarus’a Giriş Vizesi Tipleri

 • Ticari vize
 • Turistik vize
 • Misafir vizesi (90 gün)
 • Eğitim vizesi (90 gün)
 • Transit vizesi (2 gün)
 • Hizmet vizesi
 • Diplomatik vize

Belarus Eğitim Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Bitim tarihi en az 6 ay yada 1 yıl)
 • Belarus Seyahat Sigortası ( tarafımızdan konsolosluğa gönderilmektedir. )
 • Eğitim davetiyesi ( tarafımızdan konsolosluğa gönderilmektedir. )
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Vize anket formu (vize aracı kurumumuz tarafından hazırlanmaktadır)
 • 2000 $ tutarında kendi adınıza düzenlenmiş banka hesap dökumanı (gerekli durumlarda istenebilir)

Belarus Devleti ile Türkiye Arasındaki Vize Detayları

Türkiye ile Belarus arasında karşılıklı seyahatlerde vize uygulaması 1 Haziran 2014 tarihinde kaldırılmıştır. Bu durumda vatandaşlarımızın aşağıda kayıtlı hususlara dikkat etmeleri önem arzetmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Belarus’a yapacakları seyahatlerinde ziyaret süreleri ülkeye giriş yaptıkları tarihten itibaren 30 (otuz) günü geçmemek kaydıyla 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren vizeden muaftırlar. Ancak, vatandaşlarımızın Belarus’taki toplam ziyaret süreleri ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren 1 (bir) yıl içerisinde 90 (doksan) günü geçmemelidir.

Çalışma (araçların veya uçakların uluslararası mal ve yolcu taşımacılığı yapan mürettebatı hariç), okuma, eğitim, bilimsel faaliyet, ailenin bir araya gelmesi amacıyla seyahat eden veya 30 (otuz) günü aşan kesintisiz ikamet süresinin uzatılmasının gerekmesi halinde vatandaşlarımız Belarus’un ulusal mevzuatı uyarınca vize almalıdırlar. Vize kesinlikle amaca uygun ülkeye girilmeden önce alınmalıdır.

Vize muafiyetinin yukarıda belirtilen süresi, malların ve yolcuların uluslararası taşınması ile meşgul mürettebat mensupları (tren, kamyon ve otobüslerin – sürücüleri ve yardımcı sürücüleri-, sivil uçak ve gemilerin) gibi vatandaşlarımız için de geçerlidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri de 30 güne kadar ziyaret süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Belarus’a giriş yapan vatandaşlarımızın önce havalimanında kendilerine dağıtılan imigration cardları doldurmaları, sonra ikamet ettikleri yerde bulunan yabancılar şubesine ikamet izni (registrasyon) için ülkeye girişlerinden itibaren on iş günü içerisinde kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Otelde konaklıyacak vatandaşlarımız için bu işlemin otel idaresi tarafından yapılması gerekmekteyse de, yapılıp yapılmadığını kontrol etmek gerekir. Bu konuya önem vermeyen vatandaşlarımız ülke cıkışlarında büyük zorluklarla karşılaşabilirler.

Vize ve oturma iznini uzatacak vatandaşlarımızın vize süreleri dolmadan  önce oturma izni sürelerini yeniletmeleri için bulundukları şehirdeki yabancılar şubeye (Ovir) yeniden başvurmaları gerekmektedir. Vize ve ikamet süresi dolduktan sonra Ovir’e müracaat eden vatandaşlarımızdan ilk defa için sürelerini geçirdikleri gün kadar para cezası alınmakta, bu durum tekrar ettiğinde bahsi geçen  makamlar tarafından hem cezai işlem uygulanmakta, hem de Belarus’tan deport edilmektedirler.

Diğer yandan, vize süresi (Belarus’ta ikamet süresi) dolduktan sonra Belarus dışına çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımız süre bitiminden önce çıkış vizesi almak zorundadırlar. Çıkış vizesi olmayanların sınır kapılarında çıkışlarına müsaade edilmemektedir. Çıkış vizesi sınır kapılarında verilmemekte, çıkış vizesi alınması için ilgililer yabancılar polisine (Ovir) gönderilmektedir.

Belarus gümrük sınır makamları, vatandaşlarımızın yıpranmış, yazılarında silinme eskime gerçekleşmiş, sayfalarında kopukluk eksiklik hasar olan pasaport defterleriyle Belarus’a girmelerine müsade etmemektedirler.

Belarus’tan çıkış yapan yabancı uyruklu vatandaşlar, beraberinde Belarus dışına çıkardıkları döviz miktarının 3000  ABD Dolarının üzerinde olması halinde gümrük kapılarında kırmızı hatta girmeden bu meblağı bildirmek zorundadırlar. Şayet 10.000  ABD Doları üzerindeki tutarların çıkarıltılması için özel izin gerekmektedir. 3.000 ABD Dolarını aşan meblağlardaki dövizlerin bildirimde bulunulmaksızın Belarus’tan çıkış yapan yabancı uyruklu vatandaşların üzerinde tespit edilmesi durumunda dövize Belarus gümrük yetkililerince el konulmaktadır.