Referanslar

Öncelikle herkese merhabalar,

Ben Zeynep Yargı. 19 yaşında Belarusun başkenti olan Minsk˙de Belarus Devlet Tıp Üniversitesinde “Genel Tıp” okuyan bir öğrenciyim. Size burada yaşadıklarımı, nasıl buraya gelmeye karar verdiğimi anlatmak istiyorum. Ben aslen bir müzisyenim. 6 yaşından beri Profesyonel olarak piyano çalıyorum. 6 yaşından bu yıla kadar konservatuvar öğrencisiydim. Aslında Rus Eğitim sistemi ve kültürü ile öğrenmeye hiç yabancı değilim. Çünkü Kemancı olan ikizimle 13 yaşında Moskova Devlet Tchaikovsy Konservatuvarı˙nın lise bölümünü kazanan ilk türk öğrencileriyiz. 5 yıl boyunca Moskova˙da profesyonel ve dispiliner bir eğitim ile büyüdük. Fakat küçüklüğümde beri müziğin yanı sıra ilgi duyduğum bir alan daha vardı. Her ne kadar benim için zor bir karar olsa da müzisyenliğimin yanı sıra neden bir “Doktor” olamayayım diye kendime sorup durdum. 2022 yılının yazında yani konservatuvardan mezun olduktan sonra, ikizim ile oturup bu konu hakkında kafa yorduk. Önümüzde ciddi bir karar vardı. Kısa ve öz bir araştırmadan sonra Minsk˙de ben “Tıp” ikizim ise “Hukuk” okumaya karar verdik. Peki neden Minsk? Birazcık yaptığım kısa araştırmalardan bahsedeyim sizlere…  Öncelikle Minsk˙de okumak bana yabancı ve uzak bir fikir olarak gelmiyordu çünkü liseyi Rusya˙da okudukdan sonra gerek lojistik gerek maddi, manevi açıdan daha yakın ve ön planda olan bir seçenekti. Fakat her ne olursa olsun üniversitemi, okuyacağım şehri hatta ve hatta Ülkeyi kararlaştırma aşamasındaydım. Bir yandan geleceğimi planlıyordum. İnternet üzerinden bir arastirma yaparken Word Platinum International ile karsılaştım. Ve bu süreç umduğumuzdan çok daha hızlı ve rahat bir şekilde ilerledi. Bu araştırma sonrasında ebeveynlerim ile paylaştım. Kendileri ile iletişime geçtik. Bir ay işerisinde aklınıza gelebilicek tüm prosedürler ve kişisel sorularım hakkında çok yakın ve ilgili bir destek ile süreci sonuna bağladik. Çok kısa bir sürede yeni hayatım baslamış bulundu. Havaalanına geldikten sonra gerçekten doğru bir araştırma yapıp doğru bir yola koyulduğumu hissettim. Uçaktan indikten sonra çok güzel bir karşılama ile karşılaştim. Şimdi size biraz Minsk˙den bahsetmek istiyorum. Kendine has bir havası, düzeni, ve beni motive eden bir yapısı var. Öğrenciler için çok fazla avantajları var. Ve en önemlisi her aşamamda, arkamda Word Platinum International var. Şuan ilk yılım. İkizim de Belarus Devlet Üniversitesinde Hukuk fakültesinde okuyor. İkimiz de çok mutluyuz. İlerleyen süreçleri sizinle paylaşacağım. Öncelikle anne ve babama, sonrasında arkamda olan Word Platinum International ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsanız.

Zeynep Yargı

Herkese selamlar ve saygılar,
İstanbul’da serbest avukatlık yapmaktayım. Bu sebeple işim gereği sık sık Rusça’ya ihtiyaç duyuyordum. Türkiye’de Rusça öğrenmeye çabaladımsa da iş hayatının yoğunluğu, gündelik hayatın telaşı derken kendimi bir türlü Rusça’ya veremedim. Ancak müvekkillerime daha kaliteli bir hizmet verebilmek adına belki de en fazla coğrafyada ana dil mesabesinde konuşulan bu dili öğrenmek zorundaydım ve bu sebeple bu dilin menbaına gitmeye karar verdim.
Neticede daha önceden de sosyal medya vesilesi ile uzun süredir takip ettiğim World Platinium International Education Şirketi ile iletişime geçmeye karar verdim. İlk olarak internet sitesini taramak suretiyle programlara kısa bir göz attım. Akabinde telefonla arayarak iletişime geçtim ve Murat Bey ile benim için hangi kurs modelinin uygun olduğuna karar verdik. Temel düzey bakımından altı ay Minsk’te eğitim almanın isabetli olacağını, yine daha fazla pratik yapma imkanına olabileceğimden yurtta kalmanın dil eğitimim için en doğrusu olduğuna kanaat getirdik.
Tüm bu süreci planlamanın ardından vize işlemleri için pasaport bilgilerimi kurum ile paylaştım ve süreci başlattık. Vize konsolosluk işlemleri sadece pasaportumu kargoya vermekle uğraşacak kadar basit bir külfete tabi. Son tahlilde World Platinium International uçak biletim, vize işlemlerim, yurtdışı sağlık sigortam dahil olmak üzere gerekli her şeyi benim için hızlı ve bilgilendirme de yapmak suretiyle temin etti ve artık yeni bir maceraya atılmanın ufkuna geldim.
Nihayet, uçağım gece geç saatte Minsk’te olmasına rağmen havaalanında Murat Bey tarafından bizzat karşılandım. Özellikle bu coğrafyalarda böylesi samimiyete muhatap olmak gerçekten çok kıymetliydi. Murat Bey ile beraber kalacağım yurda doğru yol aldık. Ertesi gün sözleşmelerimizi imzalayıp full paket eğitim ücretini ödedim. Şehri tanımak bakımından World Platinium Education eşliğinde şehir turu yaptık, ilk kertede ihtiyaç duyulabilecek lokasyonları gezdik. Daha önce birçok vesileyle yurtdışında bulunmama rağmen böylesi sıcak, dürüst ve samimi karşılamanın beni son derece etkilediğini söylemeliyim. Kendilerine teşekkürü borç bilirim.
Üniversiteden bahsetmemiz gerekirse; Minsk Devlet Dil Üniversitesi’nin Yabancılar için Rus Dili Fakültesi Rusça kursunda okumaktayım. Her seviyeye uygun kurs başlangıçları bulunmakta. Girişte seviyemizi tespit etmek amacıyla bir imtihana da tabi tutuluyoruz. Türkiye’de ne yapsam selam sabah etmenin ötesinde Rus dilini hıfzedemediğimden başlangıç seviyesi ile derse başladım. Geçmişe dönüp baktığımda aldığım eğitimin geçen şu yaklaşık dört aylık süre içerisinde beni nerelere getirdiğine şahit olabiliyorum. Cem Yılmaz’ın repliğindeki tabiriyle derdimi anlatacak kadar Rusçam var ve derdimin ne olduğunu da biliyorum. Ve muhtemeldir ki iş yoğunluğumu ayarlayabilirsem bu sakin ve huzurlu şehirde eğitimime devam edeceğim.
Yurt mevzuuna değinmemiz icap ederse; yurt imkanı üniversitenin kendisi tarafından sağlanıyor. Yurtlarda odalar iki ya da üç kişilik. Sıcak su, banyo, tuvalet mutfak, çamaşırhane, ütü, temiz çarşaf değişimi gibi kullanımlar da tarafımıza sunulmakta. Bu yönüyle son derece konforlu.
Sonuç olarak diyebilirim ki gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel Minsk, Rusça dil eğitimi almak isteyenler için biçilmiş kaftan. World Platinium Internatnal Education ailesine konukseverlikleri ve eğitim süresi boyunca gösterdikleri yardımseverlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.
Minsk’ten selamlar
Abdül Hamid Han Sarıgül

Erciyes Üniversitesi, Rus Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Rusça’mı geliştirmek için özellikle konuşma ve anlama da, yurt dışında eğitim almak istedim. Rusya, Belarus, Ukrayna ve Türki Cumhuriyetlerinde bir çok üniversiteyle ve yurt dışı eğitim danışmanlıklarıyla iletişime geçtim. Araştırmalarım sonucunda kendi içimde bana en olumlu dönüşü olan  ve güven veren Word Platinium International ve Murat bey sürecin en başından sonuna kadar hiç bir sorumu yanıtsız bırakmadan ve herhangi bir güven problemi ya da pürüzler çıkmadan bugün Minsk Devlet Dil Üniversitesinde eğitim almaya başladım. Süreç ilk olarak pasaport fotokopisi ile başladı daha sonra Murat bey okul ve yurt kayıt işlemlerini yaptı. Davetiye mi gönderdi. Türkiye de süreç ilerlerken sadece vize ücreti ödedim. Bu ücret hizmetin içindedir ve vereceğiniz toplam paradan düşer. En son davetiye, vize ve sigortam elime ulaştı aynı zaman dilimi içinde de uçak biletim alınmıştı Murat bey tüm titizlikle her şeyi sorunsuz şekilde bitirerek 15 Eylül 2022 tarihinde beni Minskte karşıladı. Yurda yerleştim, ertesi gün okulda işlemlerim yapıldı, telefon hattımı aldım, birlikte şehir turu yaptık. Öğrenmem gereken her şey bana anlatıldı, gösterildi. Okulda ki görevliler de çok yardımcı oldular, okulda çok fazla çeşitli etnik kökenden öğrenciler olduğu için görevliler, öğretmenler, öğrenciler sıcakkanlı ve yardıma açık insanlar. Sınıfı ve arkadaşlarımı çok seviyorum birlikte etkinlikler yapıyoruz. Yaklaşık 5 aydır burada yaşıyorum yurt ile ilgili hiç bir sorun yaşamadım, küçük bir oda sorunun da bile işinizi çok kolay halledebiliyorsunuz. Şehir de ulaşım çok kolay, isteğiniz her yere metro ile ulaşabilirsiniz. Şehir de etkinliklere katılabileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz bir çok imkan var. Geldiğim beri okulun yanı sıra buz pateni ile ilgilenmeye başladım. Murat beyle sıklıkla iletişimdeyiz, yine burada ki her şeyle ilgileniyor. Önümde 5 aylık bir zaman var, burayı tercih ettiğim için çok mutluyum.

Zülan Eskin

Word Platinum International ile ilk yolculuğum 2016 Haziran ayında başladı. Erciyes Üniversitesi’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde hali hazırda devam eden eğitimimin yanı sıra Minsk’te rusçamı geliştirmeyi hedefleyerek üç aylık bir yaz kursuyla Minsk maceram başlamış oldu. Kaldığım üç aylık süre içinde Minsk’te yaşadığım hayat ve aldığım mükemmel eğitim dışında bana bu olanakları sağlayan, Word Platinum International danışmanlık hizmetleri sahibi Murat Bayraktar’da bu dönemi maksimum seviyede verimli geçirmemi sağladı. Minsk’ten döndükten sonra Erciyes Üniversitesi’de ki eğitimimi tamamlayıp, Minsk’te yüksek lisans yapma kararı aldım. Geçtiğimiz yıl Haziran’da okuldan mezun olduktan sonra Ağustos’ta soluğu tekrar ikinci evim kabul ettiğim Minsk’te aldım.
Minsk Dilbilim Üniversitesi’nde, Eylül ayında başlayan yüksek lisans programı ile çok kıymetli ve donanımlı öğretmenlerle çalışma ve bilgilerine ortak olma imkanı buldum. Bir yıl süren yüksek lisans programında gerek kültür, kişisel gelişim gerekse dil ve insan ilişkileri konusunda kendimi oldukça geliştirdim. Öğretmenlerin saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesi içinde eğitim vermesi de daha fazla çalışmama ve çaba göstermeme sebep oldu. Şehrin eşsiz doğası, insanların sıcak kanlı ve dost canlısı olması burada güzel arkadaşlıklar ve ilişkiler kurmamı sağladı. Rusçasını geliştirmek yahut kendine yeni bir dil, yeni bir kültür katmak isteyen herkes gönül rahatlığıyla Minsk’i ve Word Platinum International danışmanlık hizmetlerini tercih edebilir.
Nasıl geçtiğini anlamadığım bu dönemde, Murat Bayraktar’a bir teşekkürü borç bilirim.
Esra Yaman
Üniversiteyi yurt dışında okumaya karar verdiğimden sonra çok sıkı bir şekilde araştırıp gelmeden önce Word Platinum International sayesinde gelip burda okumuş öğrencilerle konuşup bilgi alıp öyle karar vermiştim (1.5 yıl önce). Sonra Murat beye yazıp kendisinden bilgi aldım. Daha önce yurt dışına hiç çıkmadım, nasıl olcağı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Murat bey herşeyi ayrıntılı birşekilde anlatmıştı. Pasaport işlemlerim olsun vize olsun tüm işlemlerimizi sorunsuz hallettik. Şuanda Minsk Devlet Dil Üniversitesinde rusça hazırlık okuyorum. Yurtlar çok temiz, düzenli ve güvenilir. Kaldığım süre boyunca hiçbir sorun sıkıntı yaşamadım. Zaten Murat Bey sık sık arayıp bir ihtiyacım var mı herhangi bir problem var mı diye öğrenip yakından ilgilendi, bir ihtiyacım olduğundada halletti sağolsun. Gelmeden önce kafamda birçok sorular vardı ama tüm işlemlerimizi sağolsunlar geciktirmeden sorunsuz hallettiler. Herşey tahmin ettiğimden çok daha iyiydi. Hazırlık + Üniversite 5 buçuk yıl burda okumayı düşünüyorum hiç pişman değilim.
!!! Herşey anlatıldığı gibiydi!!!
Hakan Özyapı
İzem Ceylin Kangallı

İstanbul Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümü öğrencisiyim. 2018-2019 aralığındaki zamanımın çoğunu eğitimim sebebiyle Kuzey Avrupa’da geçirmiş olmama rağmen, Türkiye’ye döndüğümde ikinci yabancı dilim olan Rusçamı geliştirmeye karar verdim ve bunun için araştırma yapmaya başladım. Hem kaliteli eğitim alabileceğim bir kurum hem de güvenilir bir şirket arıyordum ki çok zaman geçmeden Word Platinum İnternational ’a rastladım ve Murat bey ile tanıştım. Vize, tercüme ve pasaport işlemleri konusunda Belarus’un alışılmıştan biraz daha farklı politikaları olduğunu öğrendiğimde açıkçası çok uğraşacağımı düşünmüş ve geri adım atmıştım. Daha sonra ise Murat beyin danışmanlık süreci boyunca her şeyle bizzat ilgilendiğini gördüm. Minsk’e hazırlık sürecimden,Türkiye’ye tekrar dönüşüme kadar ilgisini hiç eksik etmedi. Minsk Devlet Dil Üniversitesi’nde gördüğüm eğitim tahmin ettiğimden çok daha verimliydi ve çok memnun kaldım. Hocaların ilgi ve alakası, uluslararası bir ortam ve Rusçayı öğrenmeniz için hazırlanmış gerçek bir kurs olması beni tatmin eden en büyük faktörlerdi. Bunların yanı sıra Minsk’in güvenlik ve temizlik anlamında Avrupa’daki en iyi şehirlerden biri olması kesinlikle içimi çok rahatlattı. Yurt imkanları ve şehir yaşamı hakkındaki endişelerimin yersiz olduğunu da anlamış oldum çünkü Murat bey kesinlikle işinin piri,yarı yolda bırakılmanız mümkün değil. Dışarıdaki diğer aracı kurumların en büyük endişeleri maddiyata dayanırken,Murat bey ve ekibinin asıl hedefinin önce aile olmak olduğunu gördüm. Kalite, güven ve başarı odaklı çalışmaları ve samimiyetleri konusunda Word Platinum’u merak eden ve soran herkese tavsiye ediyorum.

 

İzem Ceylin Kangallı

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Burak KOÇAK. Kocaeli üniversitesi Elektrik mühendisi mezunuyum. 2019 yılının başlangıcıyla beraber 4 ay kadar süre Word Platinium Murat Bayraktar eşliğinde Belarus’ un başkenti Minskte Rusça eğitimi aldım. Bu süreç içerisinde yeni bir ülkeyi tanıma ve yeni bir dille tanışma fırsatım oldu. Bu zaman dilimi içerisinde Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesinde hayatımda unutamayacağım öğretmenlerimden ders alma şansım oldu. Minskte Rusça öğrenirken bir yandan da ülkede pratik yapma şansınız oluyor ve orada bulunduğum süre içerisinde kötü olarak gördüğüm her hangi bir olaya şahit olmadım. İnsanları gerçekten çok yardım sever ve yabancı olanlara karşı çok iyi yaklaşımları var. Bunların dışında şehir merkezine çok yakın bir yerde kaldık ve şehir merkezinde gezilecek çok güzel yerlerin ve yemyeşil parkların olduğunu söyleyebilirim. Orada kaldığım süre içerisinde bir çok parkı, müzeleri ve anıtları gezme şansınız oluyor. Bu zaman diliminde zamanın nasıl hızlı geçtiğini anlamıyorsunuz zaten. Bu keyifli zamanlarım hep hayatımda güzel yeri olacağını düşünüyor, Rusça öğrenmek isteyen arkadaşlar için tavsiye ediyorum.

Halic universitesi uluslararasi ticaret ve isletmecilik son sinif ogrencisiyim ruscami gelistirmek adina Minsk sehrine gitmeye karar verdim ve Word Platinium ile ilk 2017 yazinda tanistim Murat bey ile 1 sene boyunca iletisimdeydik ve bana oldukca güven verdi asla aramız da bir güvensizlik oluşmadı  daha gelmeden okul hakkinda yurt hakkinda bilgi sahibiydim. Minsk sehrine indigimde beni kendisi karsiladi yurt islemlerimi hallettikten sonra sehir gezisi ile sehri gezme firsatim oldu ertesi gun okul islemlerim yapildi her sey sorunsuzdu. Okuldan bahsetmem gerekirse Minsk’e gitmeden once arastirdigim da Belarus’un iyi okullarindan biri oldugunu daha gitmeden önce biliyordum diyebilirim. Ogretmenlerden ve orada ki arkadaslarimdan cok memnundum. Okul arkadaslarim Türk ya da yabanci olsun benim icin daimi oldular diyebilirim hala sık sık görüşüyoruz.
Benim için talihsiz de olsa Minskte apandist ameliyatı geçirdim bu süreçte Murat Bey açıkçası Word Platinium sirketi benimle oldukça ilgiliydi. Okula olan devamsizligim, doktorlarla olan iletişimim veya hastane yatis işlemlerim de yardımcı oldu bu zorlu zamanımda yanimda oldu diyebilirim. Yaklaşık 1 hafta kaldığım hastane de zor günler geçirirken beni sıkça aradı gerek kendisi gerek eşi aileme sürekli bilgi verip iyi olmam için ellerinden geleni yaptilar. Döndükten sonra da nasıl olduğumu sormayı ihmal etmedi benimle kontakta kalmaya devam ettiler. Minsk benim için hem çok güzel hem de zor bir tecrübe oldu fakat bu süreç içerisinde rusçam da oldukca gelisme meydana gelirken ayni zaman da belarus halkıyla iletişime kolay geçmem konusun da kendime güvenim geldi diyebilirim bu yüzden de memnun kaldığımı dile getirebilirim. Minsk, Belarus yasanmasa bile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Ilayda Buse Kıran

Merhaba,

Gazi Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisiyim 2017 yaz döneminde yani haziran eylül arası üç ay Belarus Minsk’ te Word Platinum Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri danışmanlığında bulundum. Öncelikle Murat Bayraktar oraya gidişim, gitmeden önceki sorularım, endişelerim, oraya gittikten sonra her zaman bizimle ilgilendi ve biraz bu süreçlerden bahsetmek istiyorum. Şöyle ki bu süreci karar verme aşamasını atlayarak Murat beyle iletişim basamağından başlayarak anlatmak istiyorum. Öncelik olarak oraya gitme kararınız oraya gitme süreniz çok önemli zira eğitimi nasıl alacağınız konusunda bir çok seçenek mevcut bunların kesinliğini doğruladıktan sonraki süreçte Murat bey sizi havaalanından alana kadar sorduğunuz her şeyi size ayrıntılarıyla anlatıyor. Benim en büyük tedirginliklerimden biri ilk aşamada havaalanına indiğimde napacağım sorusuydu ve daha sonra Murat beyle iletişime geçtikten sonra orada karşılanacağımı söyledi. Aslında her şey oradan itibaren başlıyor. Havaalanında iniyorsunuz Murat bey sizi orada bizzat karşıladıktan sonra sizi yurdunuza götürüp kayıt işlemlerinizi tamamlayana kadar orada oluyor daha doğrusu siz sadece orda bulunmuş oluyorsunuz işlemlerinizi kendisi tamamlıyor. Gittiğiniz gün ve saat bazında değişkenlik gösterebiliyor ancak gece yarısı inmediğiniz sürece aynı gün içerisinde yine Murat beyle birlikte telefon hattınız metro kartınız gibi gerekli ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Daha sonra bunu takip eden süreç okula başlama süreci, okulu nasıl bulacağım metro durağının adı ne gibi sorular düşünüyor olabilirsiniz ancak bu konudada siz alışana kadar Murat bey sizden daha eski olan öğrencilerin okula kadar size eşlik etmesi konusunda yardımcı o1uyor. Yani okula sorunsuz varabileceksiniz.. Daha sonra eğitimden bahsetmek istiyorum zaten hangi sınıfa göe nasıl başlayacağınızı( dil kursu bazında ) öğrenmiş olduğunuzu varsayıyorum. Okuldaki hocaların bir çoğu İngilizce biliyor siz bilmeseniz bile sizin seviyenize uygun bir şekilde size ders anlatıyor dersler interaktif geçiyor ve gerçekten verim alırken keyifle katılacağınız derslere dönüşüyor. Bu sırada siz okula alışırken Murat bey şehri tanıtan geziler düzenliyor. Ucuza evinizin alışverişini yapabileceğiniz pazarı bile size gezdiriyor. Şehirdeki tarihi önemli yerler şehrin merkezi vs gibi. Şehir hakkında söylemek istediklerim sanırım bitmez. Her tarafı yeşilliklerle bisiklet ve yaya yollarıyla çevrilmiş hem tarihi hem de doğal bir şehir. Bu arada oraya giden bir kadın olarak öncelikli araştırmalarımdan biri güvenlik olmuştu. Bu konuda içiniz rahat olmalı zira Belarus en güvenli ülkelerden birisi. Özellikle Minsk başkent olduğu için daha geniş güvenlik önlemleri olan bir yer. Şehrin çoğunu öğrenciler oluşturuyor. Ayrıca rusça öğrenmek için Minsk’ e gidenler olarak yalnızca Türkler değiliz bir çok ülkeden insanlar bu eğitim için geliyor.Yurt odaları daha çok Türkiye’deki özel apart yurtlara benziyor banyosu mutfağı tuvaleti evin içinde olması dolayısıyla epey güzel. Yurt konusunda odanızı temiz tuttuğunuz sürece asla sorun yaşamıyorsunuz. Bu arada okulda gerekli prosedürler vs için siz uğraşmıyorsunuz. Hepsini Murat bey tamamlıyor. Slav halkları için soğuk insanlar denilmesinin büyük bir tabu olduğunu görecek ordaki insanların gerçekten yardımsever ve cana yakın olduklarını farkedeceksiniz. Bu arada Belarusta mutfak eşyaları, giyim sektörü gibi ülkenin kendi üretmeyip dışardan aldığı ürünler epey pahalı bunları yanınızda götürmekte fayda var. Bu arada şu konuyada değinmek istiyorum. Ne yazık ki ülkenin sağlık sistemi pek gelişmiş değil o nedenle basit ilaçları yada sürekli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza almanız size yardımcı olacaktır. Ben orda bir sağlık problemi yaşamadım ancak oda arkadaşım ağır bir soğuk algınlığı geçirdiğinde Murat Bey ve eşi bizimle hastaneye gelip ilgilenmişlerdi ve inanın onlar olmasa bu işimizi rahatlıkla halledemezdik. Kısacası Murat beyin orda yaşaması her gün okulda olması sürekli ulaşılabilir olması ve gerçek anlamda yanımızda olması benim için en büyük güven kaynağıydı. Hiç bir sorun yaşamadan evime ülkeme geri döndüm. Geri dönüş biraz buruk oluyor çünkü o zaman zarfında Minsk’i epey sevmiş ve bağlanmış oluyorsunuz. Dönüş gününüzden önce yurtta doldurmanız gereken formları doldurup yurttan aldığınız yorgan yastık nevresim gibi eşyaları teslim edip çıkış yapıyorsunuz. Aynı şekilde okuldan size verilen kitaplarıda. Daha sonra sertifikanızı alıyor dönüş gününüzde Murat beyin eşliğinde havaalanına götürüp evinize uğurlanıyorsunuz ! Benim Minsk serüvenimden aktarabildiğim şeyler özetle bu kadardı… Bu eşsiz serüvenimde Word platinum’a sonsuz teşekkür ederim.

Gözde TUĞTEPE

Merhaba Arkadaşlar,
Ben Büşra Elçi. Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus dili ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz yaz Word Platinum şirketi Murat Bayraktar danışmanlığıyla Belarus Minsk’e geldim. Geliş amacım; öğrendiklerimi pekiştirmek, pratiğe dökebilmek, bilgilerimi sınamaktı. Bunun için Belarus benim için oldukça güzel bir deneyim oldu. Murat bey’in şirketiyle tanışmam 1 yıl öncesine dayanıyor. Kesin gelişime karar verene kadar Word platinum’u sürekli takip ediyordum. Gözlemlerimde öğrencilere sunulan ilgi alaka gerçekten ilk bakışta göze çarpıyordu. Beni firmaya yönlendiren biraz da bu samimiyet oldu. İlk defa uzun vadeli yurt dışına çıkacağım için ilgi, alaka, güvenilirlik dikkat ettiğim temel ilkelerdi. Bu yüzden öncelikle sizlere iyi bir danışmanlık seçmenin önemini vurgulamak istedim. Word platinum da bu ilkelere sonuna kadar sahip olan bir firma. Murat bey işini hakkı ile severek yapan, öğrencilerine değer vererek yapan bir danışman. Belarus’a gidiş sürecimdeki sorularım, gidiş işlemlerim, karşılama, oradaki yurt-okul işlemleri, çıkış işlemlerimiz vs. bunlara daha bir çok şey eklenilebilir kendisi hepsiyle tek tek ilgilendi. Orda bulunduğum süre zarfında daima iletişim halindeydik. Her türlü sıkıntımızda bizlere yardımcı oldu. Kendimi asla yalnız hissetmedim. Şehri daha iyi tanıma amaçlı rehber eşliğinde turumuz, bayram buluşmalarımız oldu. Hepsi gayet güzel, verimli geçti. Minsk şehri de dil öğrenebilme açısından oldukça güzel bir şehir. Sakin, huzurlu, düzenli, planlı. İnsanları oldukça yardımsever, sıcakkanlı. Gerek Belarus gerek Minsk şehri tarihsel ve kültürel açılardan büyük bir doygunluğa sahip. Gezip görmesi oldukça keyifli bir şehir bu bağlamda. Biz gençler için oldukça renkli, eğlenceli bir şehir. Eğlence anlamında genç nüfusu daima dinamikti. Kaldığınız süre zarfında farklı kültürlerden birçok insanla tanışma şansınız, kültürlerini bizzat tanıma şansınız oluyor. Rusça kursu verilen Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi de oldukça köklü ve eğitim kadrosu güzel bir üniversite. Benim gibi Rusça okuyan arkadaşlar bu ayrıntıya dikkat edeceklerdir. Eğitim kadrosu tecrübeli hocalardan oluşuyor. Dersler renkli ve oldukça keyifli geçiyordu. Sizlere tavsiyem pratik üzerinde yoğunlaşmak istiyorsanız kesinlikle gelebildiğiniz kadar uzun vadeli gelmeniz. Ben üç ay süreyle kaldım keşke daha fazla bulunsaymışım demeden edemiyorum… Hem sizler için gelecek fayda katlanacaktır hem de bu küçük huzurlu şehri hemen dönmek istemeyecek kadar özleyecek olmanızdır. Oradaki hayata karışıp pratik yapmak, bir şeyler öğrenmek muazzam bir histi benim için. Herkesin bu fırsata sahip olabilmesini temenni ediyorum. Özellikle Rusça okuyan arkadaşlarıma şiddetle tavsiye ediyorum. Gelin, görün, öğrenin.. Word platinum şirketi Murat Bayraktar danışmanlığı doğru bir seçim olacaktır. Sunduğu ilgi alakadan ve danışmanlıktan dolayı burdan ayrıca teşekkür ediyorum. Word platinum’u kesinlikle tavsiye ediyorum. Hepinize sevgiler.
Büşra Elçi