Referanslar

Word Platinum International ile ilk yolculuğum 2016 Haziran ayında başladı. Erciyes Üniversitesi’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde hali hazırda devam eden eğitimimin yanı sıra Minsk’te rusçamı geliştirmeyi hedefleyerek üç aylık bir yaz kursuyla Minsk maceram başlamış oldu. Kaldığım üç aylık süre içinde Minsk’te yaşadığım hayat ve aldığım mükemmel eğitim dışında bana bu olanakları sağlayan, Word Platinum International danışmanlık hizmetleri sahibi Murat Bayraktar’da bu dönemi maksimum seviyede verimli geçirmemi sağladı. Minsk’ten döndükten sonra Erciyes Üniversitesi’de ki eğitimimi tamamlayıp, Minsk’te yüksek lisans yapma kararı aldım. Geçtiğimiz yıl Haziran’da okuldan mezun olduktan sonra Ağustos’ta soluğu tekrar ikinci evim kabul ettiğim Minsk’te aldım.
Minsk Dilbilim Üniversitesi’nde, Eylül ayında başlayan yüksek lisans programı ile çok kıymetli ve donanımlı öğretmenlerle çalışma ve bilgilerine ortak olma imkanı buldum. Bir yıl süren yüksek lisans programında gerek kültür, kişisel gelişim gerekse dil ve insan ilişkileri konusunda kendimi oldukça geliştirdim. Öğretmenlerin saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesi içinde eğitim vermesi de daha fazla çalışmama ve çaba göstermeme sebep oldu. Şehrin eşsiz doğası, insanların sıcak kanlı ve dost canlısı olması burada güzel arkadaşlıklar ve ilişkiler kurmamı sağladı. Rusçasını geliştirmek yahut kendine yeni bir dil, yeni bir kültür katmak isteyen herkes gönül rahatlığıyla Minsk’i ve Word Platinum International danışmanlık hizmetlerini tercih edebilir.
Nasıl geçtiğini anlamadığım bu dönemde, Murat Bayraktar’a bir teşekkürü borç bilirim.
Esra Yaman
Üniversiteyi yurt dışında okumaya karar verdiğimden sonra çok sıkı bir şekilde araştırıp gelmeden önce Word Platinum International sayesinde gelip burda okumuş öğrencilerle konuşup bilgi alıp öyle karar vermiştim (1.5 yıl önce). Sonra Murat beye yazıp kendisinden bilgi aldım. Daha önce yurt dışına hiç çıkmadım, nasıl olcağı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Murat bey herşeyi ayrıntılı birşekilde anlatmıştı. Pasaport işlemlerim olsun vize olsun tüm işlemlerimizi sorunsuz hallettik. Şuanda Minsk Devlet Dil Üniversitesinde rusça hazırlık okuyorum. Yurtlar çok temiz, düzenli ve güvenilir. Kaldığım süre boyunca hiçbir sorun sıkıntı yaşamadım. Zaten Murat Bey sık sık arayıp bir ihtiyacım var mı herhangi bir problem var mı diye öğrenip yakından ilgilendi, bir ihtiyacım olduğundada halletti sağolsun. Gelmeden önce kafamda birçok sorular vardı ama tüm işlemlerimizi sağolsunlar geciktirmeden sorunsuz hallettiler. Herşey tahmin ettiğimden çok daha iyiydi. Hazırlık + Üniversite 5 buçuk yıl burda okumayı düşünüyorum hiç pişman değilim.
!!! Herşey anlatıldığı gibiydi!!!
Hakan Özyapı
İzem Ceylin Kangallı

İstanbul Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümü öğrencisiyim. 2018-2019 aralığındaki zamanımın çoğunu eğitimim sebebiyle Kuzey Avrupa’da geçirmiş olmama rağmen, Türkiye’ye döndüğümde ikinci yabancı dilim olan Rusçamı geliştirmeye karar verdim ve bunun için araştırma yapmaya başladım. Hem kaliteli eğitim alabileceğim bir kurum hem de güvenilir bir şirket arıyordum ki çok zaman geçmeden Word Platinum İnternational ’a rastladım ve Murat bey ile tanıştım. Vize, tercüme ve pasaport işlemleri konusunda Belarus’un alışılmıştan biraz daha farklı politikaları olduğunu öğrendiğimde açıkçası çok uğraşacağımı düşünmüş ve geri adım atmıştım. Daha sonra ise Murat beyin danışmanlık süreci boyunca her şeyle bizzat ilgilendiğini gördüm. Minsk’e hazırlık sürecimden,Türkiye’ye tekrar dönüşüme kadar ilgisini hiç eksik etmedi. Minsk Devlet Dil Üniversitesi’nde gördüğüm eğitim tahmin ettiğimden çok daha verimliydi ve çok memnun kaldım. Hocaların ilgi ve alakası, uluslararası bir ortam ve Rusçayı öğrenmeniz için hazırlanmış gerçek bir kurs olması beni tatmin eden en büyük faktörlerdi. Bunların yanı sıra Minsk’in güvenlik ve temizlik anlamında Avrupa’daki en iyi şehirlerden biri olması kesinlikle içimi çok rahatlattı. Yurt imkanları ve şehir yaşamı hakkındaki endişelerimin yersiz olduğunu da anlamış oldum çünkü Murat bey kesinlikle işinin piri,yarı yolda bırakılmanız mümkün değil. Dışarıdaki diğer aracı kurumların en büyük endişeleri maddiyata dayanırken,Murat bey ve ekibinin asıl hedefinin önce aile olmak olduğunu gördüm. Kalite, güven ve başarı odaklı çalışmaları ve samimiyetleri konusunda Word Platinum’u merak eden ve soran herkese tavsiye ediyorum.

 

İzem Ceylin Kangallı

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Burak KOÇAK. Kocaeli üniversitesi Elektrik mühendisi mezunuyum. 2019 yılının başlangıcıyla beraber 4 ay kadar süre Word Platinium Murat Bayraktar eşliğinde Belarus’ un başkenti Minskte Rusça eğitimi aldım. Bu süreç içerisinde yeni bir ülkeyi tanıma ve yeni bir dille tanışma fırsatım oldu. Bu zaman dilimi içerisinde Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesinde hayatımda unutamayacağım öğretmenlerimden ders alma şansım oldu. Minskte Rusça öğrenirken bir yandan da ülkede pratik yapma şansınız oluyor ve orada bulunduğum süre içerisinde kötü olarak gördüğüm her hangi bir olaya şahit olmadım. İnsanları gerçekten çok yardım sever ve yabancı olanlara karşı çok iyi yaklaşımları var. Bunların dışında şehir merkezine çok yakın bir yerde kaldık ve şehir merkezinde gezilecek çok güzel yerlerin ve yemyeşil parkların olduğunu söyleyebilirim. Orada kaldığım süre içerisinde bir çok parkı, müzeleri ve anıtları gezme şansınız oluyor. Bu zaman diliminde zamanın nasıl hızlı geçtiğini anlamıyorsunuz zaten. Bu keyifli zamanlarım hep hayatımda güzel yeri olacağını düşünüyor, Rusça öğrenmek isteyen arkadaşlar için tavsiye ediyorum.

Halic universitesi uluslararasi ticaret ve isletmecilik son sinif ogrencisiyim ruscami gelistirmek adina Minsk sehrine gitmeye karar verdim ve Word Platinium ile ilk 2017 yazinda tanistim Murat bey ile 1 sene boyunca iletisimdeydik ve bana oldukca güven verdi asla aramız da bir güvensizlik oluşmadı  daha gelmeden okul hakkinda yurt hakkinda bilgi sahibiydim. Minsk sehrine indigimde beni kendisi karsiladi yurt islemlerimi hallettikten sonra sehir gezisi ile sehri gezme firsatim oldu ertesi gun okul islemlerim yapildi her sey sorunsuzdu. Okuldan bahsetmem gerekirse Minsk’e gitmeden once arastirdigim da Belarus’un iyi okullarindan biri oldugunu daha gitmeden önce biliyordum diyebilirim. Ogretmenlerden ve orada ki arkadaslarimdan cok memnundum. Okul arkadaslarim Türk ya da yabanci olsun benim icin daimi oldular diyebilirim hala sık sık görüşüyoruz.
Benim için talihsiz de olsa Minskte apandist ameliyatı geçirdim bu süreçte Murat Bey açıkçası Word Platinium sirketi benimle oldukça ilgiliydi. Okula olan devamsizligim, doktorlarla olan iletişimim veya hastane yatis işlemlerim de yardımcı oldu bu zorlu zamanımda yanimda oldu diyebilirim. Yaklaşık 1 hafta kaldığım hastane de zor günler geçirirken beni sıkça aradı gerek kendisi gerek eşi aileme sürekli bilgi verip iyi olmam için ellerinden geleni yaptilar. Döndükten sonra da nasıl olduğumu sormayı ihmal etmedi benimle kontakta kalmaya devam ettiler. Minsk benim için hem çok güzel hem de zor bir tecrübe oldu fakat bu süreç içerisinde rusçam da oldukca gelisme meydana gelirken ayni zaman da belarus halkıyla iletişime kolay geçmem konusun da kendime güvenim geldi diyebilirim bu yüzden de memnun kaldığımı dile getirebilirim. Minsk, Belarus yasanmasa bile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Ilayda Buse Kıran

Merhaba,

Gazi Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisiyim 2017 yaz döneminde yani haziran eylül arası üç ay Belarus Minsk’ te Word Platinum Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri danışmanlığında bulundum. Öncelikle Murat Bayraktar oraya gidişim, gitmeden önceki sorularım, endişelerim, oraya gittikten sonra her zaman bizimle ilgilendi ve biraz bu süreçlerden bahsetmek istiyorum. Şöyle ki bu süreci karar verme aşamasını atlayarak Murat beyle iletişim basamağından başlayarak anlatmak istiyorum. Öncelik olarak oraya gitme kararınız oraya gitme süreniz çok önemli zira eğitimi nasıl alacağınız konusunda bir çok seçenek mevcut bunların kesinliğini doğruladıktan sonraki süreçte Murat bey sizi havaalanından alana kadar sorduğunuz her şeyi size ayrıntılarıyla anlatıyor. Benim en büyük tedirginliklerimden biri ilk aşamada havaalanına indiğimde napacağım sorusuydu ve daha sonra Murat beyle iletişime geçtikten sonra orada karşılanacağımı söyledi. Aslında her şey oradan itibaren başlıyor. Havaalanında iniyorsunuz Murat bey sizi orada bizzat karşıladıktan sonra sizi yurdunuza götürüp kayıt işlemlerinizi tamamlayana kadar orada oluyor daha doğrusu siz sadece orda bulunmuş oluyorsunuz işlemlerinizi kendisi tamamlıyor. Gittiğiniz gün ve saat bazında değişkenlik gösterebiliyor ancak gece yarısı inmediğiniz sürece aynı gün içerisinde yine Murat beyle birlikte telefon hattınız metro kartınız gibi gerekli ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz. Daha sonra bunu takip eden süreç okula başlama süreci, okulu nasıl bulacağım metro durağının adı ne gibi sorular düşünüyor olabilirsiniz ancak bu konudada siz alışana kadar Murat bey sizden daha eski olan öğrencilerin okula kadar size eşlik etmesi konusunda yardımcı o1uyor. Yani okula sorunsuz varabileceksiniz.. Daha sonra eğitimden bahsetmek istiyorum zaten hangi sınıfa göe nasıl başlayacağınızı( dil kursu bazında ) öğrenmiş olduğunuzu varsayıyorum. Okuldaki hocaların bir çoğu İngilizce biliyor siz bilmeseniz bile sizin seviyenize uygun bir şekilde size ders anlatıyor dersler interaktif geçiyor ve gerçekten verim alırken keyifle katılacağınız derslere dönüşüyor. Bu sırada siz okula alışırken Murat bey şehri tanıtan geziler düzenliyor. Ucuza evinizin alışverişini yapabileceğiniz pazarı bile size gezdiriyor. Şehirdeki tarihi önemli yerler şehrin merkezi vs gibi. Şehir hakkında söylemek istediklerim sanırım bitmez. Her tarafı yeşilliklerle bisiklet ve yaya yollarıyla çevrilmiş hem tarihi hem de doğal bir şehir. Bu arada oraya giden bir kadın olarak öncelikli araştırmalarımdan biri güvenlik olmuştu. Bu konuda içiniz rahat olmalı zira Belarus en güvenli ülkelerden birisi. Özellikle Minsk başkent olduğu için daha geniş güvenlik önlemleri olan bir yer. Şehrin çoğunu öğrenciler oluşturuyor. Ayrıca rusça öğrenmek için Minsk’ e gidenler olarak yalnızca Türkler değiliz bir çok ülkeden insanlar bu eğitim için geliyor.Yurt odaları daha çok Türkiye’deki özel apart yurtlara benziyor banyosu mutfağı tuvaleti evin içinde olması dolayısıyla epey güzel. Yurt konusunda odanızı temiz tuttuğunuz sürece asla sorun yaşamıyorsunuz. Bu arada okulda gerekli prosedürler vs için siz uğraşmıyorsunuz. Hepsini Murat bey tamamlıyor. Slav halkları için soğuk insanlar denilmesinin büyük bir tabu olduğunu görecek ordaki insanların gerçekten yardımsever ve cana yakın olduklarını farkedeceksiniz. Bu arada Belarusta mutfak eşyaları, giyim sektörü gibi ülkenin kendi üretmeyip dışardan aldığı ürünler epey pahalı bunları yanınızda götürmekte fayda var. Bu arada şu konuyada değinmek istiyorum. Ne yazık ki ülkenin sağlık sistemi pek gelişmiş değil o nedenle basit ilaçları yada sürekli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza almanız size yardımcı olacaktır. Ben orda bir sağlık problemi yaşamadım ancak oda arkadaşım ağır bir soğuk algınlığı geçirdiğinde Murat Bey ve eşi bizimle hastaneye gelip ilgilenmişlerdi ve inanın onlar olmasa bu işimizi rahatlıkla halledemezdik. Kısacası Murat beyin orda yaşaması her gün okulda olması sürekli ulaşılabilir olması ve gerçek anlamda yanımızda olması benim için en büyük güven kaynağıydı. Hiç bir sorun yaşamadan evime ülkeme geri döndüm. Geri dönüş biraz buruk oluyor çünkü o zaman zarfında Minsk’i epey sevmiş ve bağlanmış oluyorsunuz. Dönüş gününüzden önce yurtta doldurmanız gereken formları doldurup yurttan aldığınız yorgan yastık nevresim gibi eşyaları teslim edip çıkış yapıyorsunuz. Aynı şekilde okuldan size verilen kitaplarıda. Daha sonra sertifikanızı alıyor dönüş gününüzde Murat beyin eşliğinde havaalanına götürüp evinize uğurlanıyorsunuz ! Benim Minsk serüvenimden aktarabildiğim şeyler özetle bu kadardı… Bu eşsiz serüvenimde Word platinum’a sonsuz teşekkür ederim.

Gözde TUĞTEPE

Merhaba Arkadaşlar,
Ben Büşra Elçi. Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus dili ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz yaz Word Platinum şirketi Murat Bayraktar danışmanlığıyla Belarus Minsk’e geldim. Geliş amacım; öğrendiklerimi pekiştirmek, pratiğe dökebilmek, bilgilerimi sınamaktı. Bunun için Belarus benim için oldukça güzel bir deneyim oldu. Murat bey’in şirketiyle tanışmam 1 yıl öncesine dayanıyor. Kesin gelişime karar verene kadar Word platinum’u sürekli takip ediyordum. Gözlemlerimde öğrencilere sunulan ilgi alaka gerçekten ilk bakışta göze çarpıyordu. Beni firmaya yönlendiren biraz da bu samimiyet oldu. İlk defa uzun vadeli yurt dışına çıkacağım için ilgi, alaka, güvenilirlik dikkat ettiğim temel ilkelerdi. Bu yüzden öncelikle sizlere iyi bir danışmanlık seçmenin önemini vurgulamak istedim. Word platinum da bu ilkelere sonuna kadar sahip olan bir firma. Murat bey işini hakkı ile severek yapan, öğrencilerine değer vererek yapan bir danışman. Belarus’a gidiş sürecimdeki sorularım, gidiş işlemlerim, karşılama, oradaki yurt-okul işlemleri, çıkış işlemlerimiz vs. bunlara daha bir çok şey eklenilebilir kendisi hepsiyle tek tek ilgilendi. Orda bulunduğum süre zarfında daima iletişim halindeydik. Her türlü sıkıntımızda bizlere yardımcı oldu. Kendimi asla yalnız hissetmedim. Şehri daha iyi tanıma amaçlı rehber eşliğinde turumuz, bayram buluşmalarımız oldu. Hepsi gayet güzel, verimli geçti. Minsk şehri de dil öğrenebilme açısından oldukça güzel bir şehir. Sakin, huzurlu, düzenli, planlı. İnsanları oldukça yardımsever, sıcakkanlı. Gerek Belarus gerek Minsk şehri tarihsel ve kültürel açılardan büyük bir doygunluğa sahip. Gezip görmesi oldukça keyifli bir şehir bu bağlamda. Biz gençler için oldukça renkli, eğlenceli bir şehir. Eğlence anlamında genç nüfusu daima dinamikti. Kaldığınız süre zarfında farklı kültürlerden birçok insanla tanışma şansınız, kültürlerini bizzat tanıma şansınız oluyor. Rusça kursu verilen Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi de oldukça köklü ve eğitim kadrosu güzel bir üniversite. Benim gibi Rusça okuyan arkadaşlar bu ayrıntıya dikkat edeceklerdir. Eğitim kadrosu tecrübeli hocalardan oluşuyor. Dersler renkli ve oldukça keyifli geçiyordu. Sizlere tavsiyem pratik üzerinde yoğunlaşmak istiyorsanız kesinlikle gelebildiğiniz kadar uzun vadeli gelmeniz. Ben üç ay süreyle kaldım keşke daha fazla bulunsaymışım demeden edemiyorum… Hem sizler için gelecek fayda katlanacaktır hem de bu küçük huzurlu şehri hemen dönmek istemeyecek kadar özleyecek olmanızdır. Oradaki hayata karışıp pratik yapmak, bir şeyler öğrenmek muazzam bir histi benim için. Herkesin bu fırsata sahip olabilmesini temenni ediyorum. Özellikle Rusça okuyan arkadaşlarıma şiddetle tavsiye ediyorum. Gelin, görün, öğrenin.. Word platinum şirketi Murat Bayraktar danışmanlığı doğru bir seçim olacaktır. Sunduğu ilgi alakadan ve danışmanlıktan dolayı burdan ayrıca teşekkür ediyorum. Word platinum’u kesinlikle tavsiye ediyorum. Hepinize sevgiler.
Büşra Elçi

Merhabalar;

İsmim İrem Deveci ,Gazi Üniversitesi Rus dili ve edebiyatı 3.sınıf öğrencisiyim.Rusça pratik yapabilmek ve rus kültürünü daha yakından görmek için yaz tatilim süresince Minsk şehrinde bulundum.Minskte yaz okuluna katılmak çok güzel bir fırsattı benim için.Ben Word Platinum şirketi Murat Bayraktar danışmanlığında geldim.Tüm işlemlerimle Murat bey gelmeden önceden gelişime ,gelişimden dönüşüme kadar bizzat ilgilendi,havaalanında karşıladı ve bize grup halinde şehri gezdirdi.Aklımıza takılan her soruyu rahatça sorabildik ve kendimizi güvende hissettik.Bu yüzden daha önce hiç bulunmadığınız bir ülkeye bir mutlaka bir danışman rehberliğinde gitmeniz faydanıza olacaktır.Özellikle yabancı dil okuyorsanız mutlaka yurtdışına çıkmanızı,hatta 2-3ay ile yetinmeyip birkaç yıl kalmanızı ve kendinizi olabildiğince geliştirmenizi öneririm arkadaşlar.Birkaç ayda bile düzenli çalışma ile birlikte diliniz günden güne gelişiyor.Ben Minsk Devlet Dil Üniversitesinde 3 ay kursa katıldım ve Word Platinum şirketinden olduğum gibi üniversiteden de çok memnun kaldım.Minsk kesinlikle çok güzel ve güvenli bir şehir.Sizlere de Belarusa gelip görmenizi,ileride çok mutlu hatırlayacağınız güzel anılar biriktirmenizi öneriyorum…

İrem Deveci

Merhabalar,

Kardeşimle yaz tatilimizi ikimiz içinde verimli olacak şekilde değerlendirmek istedik.Ben hukuk eğitimimin yanı sıra uluslararası bir dil olarak kabul edilen İngilizce’den farklı olarak ikinci bir dil öğrenmek isterken kardeşim de Rusça’sını geliştirmek istedi.Bu yönde internette araştırma yaparken Word Platinium’a rastladık.İyiki de rastlamışız.Murat Bayraktar bütün işlemlerimizle bizzat ilgilenmenin yanı sıra Minsk’te eğitimimiz sırasında da bizimle iletişim halinde olarak kişisel sorunlarımızla dahi ilgilendi. Okuldaki eğitim sıfırdan başlamama rağmen okuldaki öğretmenimin her öğrenciyle tek tek ilgilenmesi, sınıfların kalabalık olmaması ve tabiki öğrendiğim dili anadili olarak kullanan bir ülkede eğitim görmenin önemli orandaki payı ile bir aylık eğitim sürecini olabildiğince verimli şekilde geçirdim. Dil eğitiminin yanı sıra Minsk güvenli, sakin ve kültürel etkinlikler anlamında oldukça zengin bir şehir.Kaldığımız süre içerisinde firma türkçe bilen rehber eşliğinde şehir turu da gerçekleştirdi. Eğer Rusça eğitimi almak veya pratik yapmak istiyorsanız Word Platinium’u gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

Zeynep Beyza ESER

Pınar ESER

Merhabalar,

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ingilizce öğretmenliği ikinci sınıf öğrencisiyim. İkinci yabancı dil eğitimimi Rusça almaya karar verdiğimden beri rus diliyle ilgiliyim. Bir dili ancak konuşabiliyorsam o dili biliyorum diyebilirim bu yüzden pratiğin dil öğrenimindeki yerini çok önemsiyorum. Rusça yaz kurslarını araştırırken karşıma Word Platinum çıktı. Şirket yetkilisi Murat Bayraktar öğrenmek istediğim tüm bilgilere gerek kendisi yanıtlayarak gerek daha önce burada bulunmuş öğrencilere yönlendirerek ulaşmamı sağladı. Minsk’e geldiğimde havaalanında karşıladı; ulaşım, iletişim ve konaklama işlemlerimle bizzat ilgilendi, şehir turu yaptırdı ve daha sonra da üniversiteye kaydımı yaptırdı. Minsk’te kaldığım süre boyunca benimle sürekli iletişim halindeydi her sorumu en kısa sürede yanıtladı ve şehre adapte olabilmemde çok yardımcı oldu. Geçirdiğim ufak sağlık problemini ivedilikle çözüme kavuşturdu ve bu süreçte bizzat benimle ilgilendi.
Minsk huzurlu, güvenli ve oldukça renkli bir şehir. Biz gençler için sürekli aktiviteler mevcut. Ulaşım çok kolay ve düzenli. İnsanlar yardım sever ve sıcakkanlı onlarla pratik yapmak oldukça eğlenceli.
Okulda öğretmenlerimiz dile adapte olma aşamasında çok anlayışlı ve yardım severler. Dersler oldukça verimli ve eğlenceli geçiyor. Öğrenir öğrenmez pratiğini yapmak da dil bilinci kazandırıyor.
Murat Bey işini severek ve mükemmel bir şekilde yapan güvenilir bir danışman ve şirket yöneticisi. Word Platinum’u seçtiğim için son derece memnunum ve sizlerin de seçmesini şiddetle tavsiye ederim.

Deniz Kürkçü