Herkese selamlar ve saygılar,
İstanbul’da serbest avukatlık yapmaktayım. Bu sebeple işim gereği sık sık Rusça’ya ihtiyaç duyuyordum. Türkiye’de Rusça öğrenmeye çabaladımsa da iş hayatının yoğunluğu, gündelik hayatın telaşı derken kendimi bir türlü Rusça’ya veremedim. Ancak müvekkillerime daha kaliteli bir hizmet verebilmek adına belki de en fazla coğrafyada ana dil mesabesinde konuşulan bu dili öğrenmek zorundaydım ve bu sebeple bu dilin menbaına gitmeye karar verdim.
Neticede daha önceden de sosyal medya vesilesi ile uzun süredir takip ettiğim World Platinium International Education Şirketi ile iletişime geçmeye karar verdim. İlk olarak internet sitesini taramak suretiyle programlara kısa bir göz attım. Akabinde telefonla arayarak iletişime geçtim ve Murat Bey ile benim için hangi kurs modelinin uygun olduğuna karar verdik. Temel düzey bakımından altı ay Minsk’te eğitim almanın isabetli olacağını, yine daha fazla pratik yapma imkanına olabileceğimden yurtta kalmanın dil eğitimim için en doğrusu olduğuna kanaat getirdik.
Tüm bu süreci planlamanın ardından vize işlemleri için pasaport bilgilerimi kurum ile paylaştım ve süreci başlattık. Vize konsolosluk işlemleri sadece pasaportumu kargoya vermekle uğraşacak kadar basit bir külfete tabi. Son tahlilde World Platinium International uçak biletim, vize işlemlerim, yurtdışı sağlık sigortam dahil olmak üzere gerekli her şeyi benim için hızlı ve bilgilendirme de yapmak suretiyle temin etti ve artık yeni bir maceraya atılmanın ufkuna geldim.
Nihayet, uçağım gece geç saatte Minsk’te olmasına rağmen havaalanında Murat Bey tarafından bizzat karşılandım. Özellikle bu coğrafyalarda böylesi samimiyete muhatap olmak gerçekten çok kıymetliydi. Murat Bey ile beraber kalacağım yurda doğru yol aldık. Ertesi gün sözleşmelerimizi imzalayıp full paket eğitim ücretini ödedim. Şehri tanımak bakımından World Platinium Education eşliğinde şehir turu yaptık, ilk kertede ihtiyaç duyulabilecek lokasyonları gezdik. Daha önce birçok vesileyle yurtdışında bulunmama rağmen böylesi sıcak, dürüst ve samimi karşılamanın beni son derece etkilediğini söylemeliyim. Kendilerine teşekkürü borç bilirim.
Üniversiteden bahsetmemiz gerekirse; Minsk Devlet Dil Üniversitesi’nin Yabancılar için Rus Dili Fakültesi Rusça kursunda okumaktayım. Her seviyeye uygun kurs başlangıçları bulunmakta. Girişte seviyemizi tespit etmek amacıyla bir imtihana da tabi tutuluyoruz. Türkiye’de ne yapsam selam sabah etmenin ötesinde Rus dilini hıfzedemediğimden başlangıç seviyesi ile derse başladım. Geçmişe dönüp baktığımda aldığım eğitimin geçen şu yaklaşık dört aylık süre içerisinde beni nerelere getirdiğine şahit olabiliyorum. Cem Yılmaz’ın repliğindeki tabiriyle derdimi anlatacak kadar Rusçam var ve derdimin ne olduğunu da biliyorum. Ve muhtemeldir ki iş yoğunluğumu ayarlayabilirsem bu sakin ve huzurlu şehirde eğitimime devam edeceğim.
Yurt mevzuuna değinmemiz icap ederse; yurt imkanı üniversitenin kendisi tarafından sağlanıyor. Yurtlarda odalar iki ya da üç kişilik. Sıcak su, banyo, tuvalet mutfak, çamaşırhane, ütü, temiz çarşaf değişimi gibi kullanımlar da tarafımıza sunulmakta. Bu yönüyle son derece konforlu.
Sonuç olarak diyebilirim ki gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel Minsk, Rusça dil eğitimi almak isteyenler için biçilmiş kaftan. World Platinium Internatnal Education ailesine konukseverlikleri ve eğitim süresi boyunca gösterdikleri yardımseverlikleri için teşekkürlerimi sunuyorum.
Minsk’ten selamlar
Abdül Hamid Han Sarıgül
Administrator