İstanbul Aydın Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık 2023 yılı mezunuyum. Çeviri çalışmaları ve stajlarımdan sonra kendimi alanımda daha da çok ilerletmek amacıyla yurtdışı eğitimleri ve programlarına bakıyordum. Daha önceleri birçok arkadaşım Word Platinum International Murat bey ile seyahat etmişti. Devamında ise üniversiteden arkadaşım kendisiyle beraber Minsk’e Rusça kursuna geldi kendisi de oldukça memnun olduğu için  direkt olarak ilk olarak 2023 Nisan ayında iletişime girdim. Ailemle devamında görüşüp 3 aylık Rusça yaz kursu için gelmek istediğimi belirttim.  Devamında gerekli bilgileri aldıktan sonra kendisinin verdiği naziklik ve güvenle beraber hazırlıklara başlamış olduk. Mayıs ayında kendisine gerekli evraklarımı ileterek vize ve davetiye işlemlerimi çok kısa bir sürede firması halletti. Kendisi bu süreçte ve devamında sizinle her sorunuzu nazikçe yanıtlıyor ve hatta siz sormadan özverisiyle beraber sizinle ilgileniyor.
Uçak biletim önceden satın alınmıştı ve temmuz ayının ikisinde ise Minsk’e geldim. Bu süreçte bizi karşıladı, yurda yerleştik ve telefon hattımızı aldık. Ertesi gün üniversitede Rusça alt yapım olduğu için minik bir sınava girdikten sonra, güzel bir şehir turuna çıktık. Devamında ise benim için güzel bir eğitim ve yurtdışı deneyim süreci başlamış oldu. Sadece yaz kursuyla devam etmek istemediğime karar kılıp gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra 2. Ayımda yüksek lisans eğitimime burada devam etmek istediğimi belirttim. Yine kısa işlemlerimin ardından burada yüksek lisans eğitimime “Çeviri ve Çeviri Çalışmaları” bölümüne başladım. Eğitimimi İngilizce ve Rusça olarak alıyorum. Bu sırada aslında hem Rusçam gelişirken hem de İngilizce eğitimiyle daha donanımlı bir hale geldiğimi farketiyorum.
Yaklaşık üç aydır burada yaşıyorum ve gerçekten çok memnunum. Şehirde ulaşım oldukça kolay, bir çok etkinlik fırsatı var ve insanlar gerçekten çok arkadaş canlısı. Burada eğitim ve bir yurtdışı yaşam fırsatı sizi bekliyor. Kendinizi şehirden hissediyorsunuz ve oldukça güzel deneyimler yaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra ise en küçük bir pürüz bile yaşamadım. Murat bey her zaman benimle iletişim halindeyiz. Sizin için en ince detaya kadar düşünüyor. Kendisi her anlamda profesyonel bir süreç sağlıyor. Burayı tercih ettiğim gerçekten çok mutluyum.
Ceydanur Geridönmez
Administrator