Merhaba, Ben Halime Dirican

Erciyes üniversitesi Rus dili ve edebiyatı bölümü mezunuyum.Bölümden mezun olduktan sonra daha akıcı bir şekilde konuşmak için yurt dışına çıkmaya karar verdim. Seçenekler arasında Rusya ve Belarus vardı ancak zamanın bu evresinde Rusya’nın uygun bir seçenek olmayacağını düşünüp ,Belarus’daki dil okullarını araştırmaya başladım . Karşıma ilk “ Word Platinium İnternational” çıktı. Kursların sağladığı imkanları inceledikten sonra Murat Bey’le iletişime geçtim .

Vize işlemlerinden itibaren her şey ile ilgilenen Murat bey,süreçten beni haberdar etti  ve sorunsuz bir şekilde Minsk’e geldim. Murat bey , Minsk’e geldiğim gün havaalanında karşıladı. Ardından telefon hattı alıp ,yurda yerleştim. Ertesi gün sınava girip, grubumu belirledik ve şehir turu yaptık .

Okulda eğitimler ,seviye sınavı yapıldıktan sonra dahil olduğunuz grubun eğitim düzeyine göre ilerliyor . Derslerimkonuşma ve anlama üzerine olması beni amacıma götürüyor. Ayrıca üniversitede çok fazla yabancı öğrenci olduğu için hocalar ve görevliler sıcakkanlı insanlar.

Eğitimin yanı sıra ülkeyi   tanımak adına çokça tarihi müzeler ,yerler ve parklar bulunuyor şehirde. Ülke insanın sakin oluşunu bu kadar çok yeşilin olmasına bağlıyorum.Sıkıldığınızda yada spor yapmak istediğinizde okul  ve yurt yakınında  parklar mevcut . Ayrıca şehirde ulaşım çok kolay. Her yere metro ile gidebilirsiniz . Otobüs ve trelleybus ile de seyahat etme imkanı da var.

Minsk’e geldiğimden beri her hafta sonunu yeni bir yeri keşfetmek beni mutlu ediyor . Şehrin mistik bir havası var :hem Avrupai hem de Sovyet Rusyası’nı  aynı dönemde yaşatıyor .

Murat Bey’le  burada olduğum zaman diliminde de iletişim halindeyiz. Rusça Kurs için burayı seçtiğim için memnunum.

Administrator